Gitar; günümüzde hemen hemen her türlü müzik türünde kendine yer bulan, solo ya da eşlik amaçlı kullanabileceğimiz, çok önemli bir çalgıdır.

Standart bir gitarda 6 tel bulunur. Teller, en alltaki telden en üstteki tele doğru 1’den 6’ya kadar sıralanırlar. 1. tel en ince teldir, 6. tel ise en kalın olanı. Klasik gitarda alt 3 tel naylon, üstteki 3 tel ise ipek ya da ipeksi bir malzeme üzerine sarılan metal malzemeden oluşur. Akustik gitar ve elektro gitarda ise bütün teller metaldir. Dolayısı ile klasik gitar ve akustik gitarı birbirinden ayıran en önemli fark tellerin özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Gitarın, üst eşiğe en yakın olan perdesi 1. perdedir ve buradan başlayarak ses deliğine doğru sıralanırlar. Klasik, akustik ve elektro gitarın akort sistemleri aynıdır. Üçünde de tellerin isimleri, perde numaraları ve perdeye basıldığında çıkan sesler ortaktır. Örneğin; klasik gitarda Do sesinin olduğu perdelerle, elektro gitarda Do sesinin olduğu perdeler aynıdır.

Klasik gitarın genel çalım şekli parmaklarladır, akustik ve elektro gitar ise genellikle penayla çalınır. Bunun tersi olacak şekilde, kendine has çalım teknikleri geliştiren bazı önemli gitaristler de bulunmaktadır.

Bu yazı Gitar Öğreniyorum – Temel Gitar Eğitim Metodu adlı kitaptan alınmıştır.
https://www.gitaregitim.net/gitar-ogreniyorum-gitar-metodu/